asd
Teraz jest Śr paź 01, 2014 6:14 pm

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Rusznikarstwo 
Autor Wiadomość

Post Rusznikarstwo
Tak więc powiem bardzo mnie interesuje ten zawód...
Tylko nie mogę znaleźć (albo mi się nie chce) jak zacząć aby móc legalnie tworzyć broń i mieć jakieś nauki czy wtyki?

Wt mar 30, 2010 5:34 pm
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Post Re: Rusznikarstwo
pogadaj z myśliwymi , oni na pewno znają jakiegoś dziadka który jest rusznikarstwem amatorem i pogadaj z nim , może Ci jakieś książki da , ale od razu Ci mowie jeśli chcesz tworzyć bron to musisz zatrudnić się w jakiejś firmie np. Browning czy Beretta bo samemu to będzie Cie to dużo kosztować , licencja i wszystko a później ogromna konkurencja,
co do wykształcenia to nie orjetuje się

Wt mar 30, 2010 6:48 pm

No to tak, najlepiej porozmawiać z myśliwymi o jakimś zakładzie rusznikarskim.
Na pewno nie iść do żadnego amatora, bo to nielegalne, a z drugiej strony niebezpieczne. Po za tym myśliwi z PZŁ chodzą do koncesjonowanych rusznikarni, a ludzie nie będący w związku łowieckim są w świetle prawa kłusownikami.
Dwa, wcale nie trzeba zatrudniać się w wielkich koncernach jak Heckler und Koch, czy Browning. Samemu można wytwarzać broń najtaniej wyjdzie chyba broń CP. Lecz same licencje itd nie są tanie.
Po za tym nie ma jako takiej szkoły rusznikarstwa, trzeba najpier ternimować u jakiegoś rusznikarza.
No ta dalej:

Wszystko w MSWiA bo to oni wydają licencje i koncesje. Są robione kursy i egzaminy. Kosztuje to dużo i jest uciążliwe. Kontrole przeprowadza policja. Oraz jakiś wydział koncesji.

Wymogi jakie należy spełnić by uzyskać koncesję na prowadzenie warsztatu rusznikarskiego znajdują się w ustawie z dnia 22 czerwca 2001r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicję oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. nr 67, poz. 679 z późn. zm.).

Są one następujące:

- obywatelstwo polskie lub zezwolenie na osiedlenie się na terytorium RP (dla cudzoziemców),

- ukończone 21 lat,

- odbycie przeszkolenia do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu bronią i amunicją (szkolenie organizują m.in.: Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu - szkolenie trwa do 4 dni, kończy się egzaminem i jest płatne),

- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

- brak zaburzeń psychicznych oraz istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego (obowiązują badania wykonywane przez wyznaczonych lekarzy i psychologów, które należy powtarzać co 5 lat),

- niekaralność za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

- nie figurowanie w rejestrze dłużników niewypłacalnych KRS,

- udokumentowanie spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych do prowadzenia takiej działalności - opinie wydają te same instytucji, które prowadzą szkolenia opisane wyżej.

Po za tym, aby zostać rusznikarzem trzeba znać się na obróbce mechanicznej i mechanizmach precyzyjnych (jakaś szkoła techniczno-mechaniczna), mieć umiejętności ślusarskie (znów szkoła techniczna), no i wypadałoby abyś znał się na grawerunku i wyrobie ozdób (szkoła artystyczna) i odlewnictwie (nie wiem, pewnie szkoła techniczna).

To tak z tego co pamiętam, jak chcesz to próbuj. ;)

Wt mar 30, 2010 9:06 pm

HK widzę ze do Ciebie można się zgłaszać co do prawa w RP, nie wiem jak to dokładnie jest ale z wiekiem może jest tak jak z pozwoleniem na broń ze trzeba mieć ukończone 21 lat , ale jeśli napiszesz podanie do komendanta wojewódzkiego o wcześniejsze wydanie zgody na zakup broni to możesz uzyskać pozwolenie w wieku 18 lat.
ale masz racje co do potrzebnych szkoły i chyba to wykształcenie by się robiło do 30-stki :D jeśli by się postarało
Wracając do kontaktu z rusznikarzem to chodzi o to by zobaczyć dokładnie na czym polega ta praca i nabrać początkowego obycia z tym ,
Jeśli chce się robić bron CP to oczywiście nie trzeba być zatrudnionym w jakiejś dużej firmie , ale jeśli chce się robić bron ,, nowożytna'' to ciężko przebić konkurencje

Wt mar 30, 2010 9:32 pm

Hm, całego prawa w RP nie znam całkowicie, akurat tym się interesuje/interesowałem to trochę wiem, resztę też wyszukuje w necie. ;)

Co do pozwoleń o broń palną to trochę inaczej, aby uzyskać pozwolenia na broń palną tak centralnego zapłonu jak i bocznego musisz mieć skończone 21 lat.
Ale, aby dostać pozwolenie na broń bocznego zapłonu, czyli broń sportową w rozumieniu obecnej ustawy, musisz być zapisany do koła strzeleckiego na jakiejś strzelnicy. A tam znowu trzeba być przynajmniej raz na tydzień na treningu i minimum brać udział w bodaj 6 zawodach rocznie.
Po dwóch latach trener wraz z instruktorem (lub jeden, jeśli spełnia obie funkcje) może wystąpić na policji o wydanie pozwolenia na broń sportową (długą lub krótką) dla osoby która skończyła 18 lat.
Policja wymaga uzyskania odpowiedniego wyniku na zawodach (nie pamiętam ile tam było) i czegoś tam jeszcze. I też nie zawsze takie pozwolenie się dostaje.

Ogólnie obecnie dostać pozwolenie na broń, niezależnie jaką, jest strasznie ciężko (po za rejestracją broni pneumatycznej) i jest to kosztowne.
Psycholog w Wa-wie bierze chyba 250 za taką wizytę, plus opłaty skarbowe i lekarz internista, więc łączna kwota wyjdzie gdzieś w granicach 500 zł. A nawet wtedy nie ma pewności czy takie pozwolenie otrzymamy.
No i po 5 latach trzeba ponawiać wszelkie testy, czyli kolejne 400-500 zł.

Co do rusznikarstwa niekoniecznie, jak ktoś się tym interesuje od małego i od powiedzmy 16 roku życia terminuje u rusznikarza (nie pamiętam czy można brać od 16, czy od 18) to wyuczy się podstaw, zda egzaminy i może wykonywać zawód. Jednak w Polsce nie ma wielkiego zapotrzebowania na rusznikarzy. W Łodzi jest tylko jeden z tego co wiem, w Wa-wie chyba 2 czy 3.
A wytwarzanie pojedynczych egzemplarzy broni współczesnej, no w Polsce się nie opłaca, nawet CP jako takiego.
W Austrii np, są szkoły rusznikarskie przyzakładowe i później terminuje się ileś u mistrza, ale za to jest praca. Jest tam masa małych rusznikarni wytwarzająca jedyne, unikatowe egzemplarze i co najważniejsze jest zbyt.

Wt mar 30, 2010 10:21 pm

o KBKS się nie ubiegam bo nie mam czasu należeć do klubu strzeleckiego za daleko jest ,
by dostać pozwoleni na bron myśliwska trzeba :
1. Mieć odbyty staż minimum rok w kole łowieckim po roku łowczy i zarząd wydaje wniosek o ukończeniu stażu
2. Odbyć kurs przygotowawczy 2-3 miesiace
3. zdać egzamin z PZŁ,
4. po zdanym egzaminie jeśli ma się 21 lat daje się wniosek do komendy wojewódzkiej o pozwolenie na zakup broni , następnie z tym papierkiem idzie się do sklepu kupić bron a na samym końcu ja rejestruje na komendzie wojewódzkiej i dostaje się pozwolenie na bron
Koszt: kurs i egzamin 1000zl ( zależy w którym okręgu ) wpisowe do PZŁ 800zl , jesli chce sie nalezec do kola to wpisowe do kola: cena zalezy od kola , okolo :2000zl , rejestracja: tez ponad 500zl , i sama broń : ceny moze nie bede podawal bo zawalu dostaniecie po zsumowaniu tego

a co do Austri to słyszałem ze dziecko juz 14 letnie może zacząć trenowanie z KBKSu i tam jest o wiele łatwiej dostać pozwolenie na taką broń

Wt mar 30, 2010 11:36 pm

Hubcik masz racje co do koła łowieckiego, tylko, że tu dostajesz pozwolenia na broń kulową długą i/lub śrutową długą. a to ma trochę większy kop niz KBKS.
Ceny broni są różne, zależy jakiej firmy, kaliber, nowa czy używana, itp, itd.
Używaną śrutówkę można i za 1500 wyrwać, nówkę no to tak minimum z 5000.

W Austrii, Niemczech, Czechach, w ogóle w krajach UE można dostać dość łatwo pozwolenie. Niestety Polska ma nadal podejście do broni rodem z czasów PRLu. Policja (komendanci) nie wydaje, bo to jeszcze dziadki wychowani na komunie, a komuna bała się broni, by nie było powstań.
Niestety przez blisko 45 lat zaboru rosyjskiego, społeczeństwo oduczyło się obchodzić z bronią, a wszelkie incydenty które wolna prasa nakręca (robiąc niemal z wiatrówki rusznicę przeciwpancerną) powoduje obecnie strach przed bronią. Nie z obawy złego jej użycia a obawy przed czymś "złym".

Kiedyś czytałem takie zestawienie zrobione przez komisję rządową RP z której wynikało, że ogólnie posłowie nie znają się na broni. Oraz to, że w Czechach i Niemczech jest duużo więcej posiadaczy broni palnej, a jest mniej zabójstw z użyciem ww broni, niz w Polsce.
Poszukam jutro, ale było coś ok 1,4% w Polsce, 1% w Czechach i chyba 0,8% w Niemczech.

Śr mar 31, 2010 12:23 am
Site Admin

W niektorych stanach w USA, zeby kupic bron wystarczy dowod osobity ;].

Kiedys byl ciekawy wywiad z Mikke, wlasnie na ten temat. Stwierdzil, ze bandyta jak chce to i tak bron kupi, a jesli chce kogos zabic, to te kilka lat w jedna czy w druga za nielegalne posiadanie nie robi mu roznicy. Gdyby natomiast normalny obywatel mogl w miare latwo kupic bron, to ilosc napadow by sie zmniejszyla - kazdy zastanowilby sie dwa razy, zanim podskoczylby do goscia, ktory moglby go za to zastrzelic ;)

Az zadalem sobie tyle trudu zeby to znalezc na youtube :P
http://www.youtube.com/watch?v=x2fOhYU-3EY
http://www.youtube.com/watch?v=5pF0qnUV ... re=related

Śr mar 31, 2010 10:20 am

Rass, ci co są bractwach jako kanonierzy to maja haka, jakby to napakować garścią kamieni to nie wiem kamizelka by pomogła ;)

Mikke się tutaj skompromitował, podobnie ostatnio Czuma w spotkaniu w TVP. Jeden i drugi spędzili za dużo czasu w USA i nie potrafią oddzielić jednego od drugiego.
W USA od daawna ludzie posiadają broń, są obyci z nią i wiedzą co ona potrafi i taktycznie zależy to też od stanu, w jednym można Browninga M2 posiadać, a w innym nawet na CP musi być pozwolenie.
A jak trafnie zauważył Mikke (choć i tak nie wykorzystał tego należycie) w USA jak i całej Europie jest ogromny przemyt broni i przestępcą nie potrzeba żadnych pozwoleń.

W Polsce jest ta furia i grupa idiotów co napędza publikę pod NIE, dodatkowo media wyłapują takie smaczki bo to napędza im oglądalność.
Ba, obecny projekt ustawy co nasi (p)osłowie szykują, podali, że rzekomo konsultowali się ze strzelcami i świadkiem strzeleckim. Jestem na ogólnopolskim forum pasjonatów broń.iweb.pl i znam kilku naprawdę znanych i szanowanych znawców i ekspertów i wszyscy stwierdzili, że nawet nie widzieli tej ustawy na oczy.
I dopóki nie zmieni się podejście w Polsce do broni, a Ci co chcą przeforsować łatwiejszy dostęp nie nauczą się czegoś więcej po za głośnym krzyczeniem, będzie to uważane za coś złego, diabolicznego.

Śr mar 31, 2010 11:34 am

to jest chore co się dzieje w RP w aspekcie pozwolenia na broni, z tymi zakazami tak jak powiedzieliście jak ma bandyta zabić to kamieniem zabije ,
ale co do broni myśliwskiej to jest co raz łatwiej dostać pozwolenie ponieważ trzeba odbyć ten staż a dawniej trzeba było mieć znajomości zęby myśleć o przyjęciu na staż , a teraz koła łowieckie częściej przyjmują nowych stażystów,
a taka ciekawostka , zawsze mi sie smiac chcialo jak to mowili o zabojstwach z broni mysliwskiej ze to jest nie humanitarne , ze pociski półpłaszczowe sa nie humanitarne , a od kiedy zabujstwo jest humanitarne??

Śr mar 31, 2010 3:51 pm

hmmm...
u mnie:
-kółko łowieckie jest
-z czym się wiąże też strzelnica
-znam osobiście rusznikarza :P(tyle że on hmmm bardziej kupuje w kawałkach i składa ale też robi sobie ,,kuleczki'' części jakieś...
no tak a ci to ze wszystkiego kasę muszą wyciągać :/
a do szkoły to teraz 3 gim ale idę (raczej) na technika mecha(tro?)nika
i tam będzie się można pouczyć o czymś przydatnym do tego zawodu raczej nie?

Śr mar 31, 2010 3:52 pm

z kołem łowieckim nie zawsze wiąże się strzelnica chodzi mi o to ze na moje kolo jest oddalone o 30km od najbliższej dobrej strzelnicy na poziomie ,
a co do wyrobu nabojów znam pare osob ktore sobie same na wlasne potrzeby robia i chyba nie trzeba miec pozwoleń specjalnych wystarczy pozwolenie na bron danego kalibru , tzn . jesli masz broń o kalibrze 222 rem to taka amunicje mozesz robic dla wlasnych potrzeb ( ale nie jestem dokladnie pewien)

Śr mar 31, 2010 3:57 pm

Koła łowieckie nie muszą strzelać na strzelnicach jak np sportowcy, ale jesli nie będą ćwiczyć to nic nie upolują. :P
Hubcik, masz sporo racji, wg ustawy posiadając pozwolenie na dana broń automatem nabywasz zezwolenie na konkretna amunicję do tej broni. I można na własny użytek samemu robić amunicje, jednak chyba co raz rzadziej się to praktykuje. Łatwiej kupic gotową i ma się lepsze powtarzalność niż robiąc samemu.

Zgon, nie wiem czy wiesz, ale na mechatronice masz ogólną informatykę, robotykę, programowanie, ustawiania maszyn i robotów, oraz naukę technologi projektowania, produkcji i operowania automatami i robotami, oraz tworzenia programów sterujących i obsługi maszyn w systemie CAD/CAM.
Wiem, bo sam siedziałem 3 lata na tym kierunku. ;)

Ponadto wracając do humanitaryzmu IMO chyba lepiej jesli zwierzę zostanie zastrzelone jednym trafnym strzałem, niz jakby się miało męczyć. Nawiązuje tutaj głównie do wiatrówek o energii ponad 17J, z których nie polno polować i uznawane jest to za kłusownictwo.
W Polsce broń (a dokładniej pocisk) musi mieć odpowiednia energię która jest ustawiona (i tu jest problem) bo wg ustawy wynosi 1000J, a wg rozporządzenia powinna wynosić 1500J. W obu przypadkach jest to na tyle duża energia iż pocisk zwykle przebije głowę np jelenia i poleci dalej.

Np w UK z wiatrówek ponad limitowych (Polska ma limit przyjęty od UK) można prowadzić odstrzał szkodników (gryzonie głównie). Jak udowodniono taki śrut 5,5mm z energią ok 40J przebija czaszkę szczura z odległości 50m.
Jest to szybka śmieć w przeciwieństwie do wszelkich trutek (powszechnie dostępnych) które powodują krwotoki wewnętrzne u zwierzęcia i długie bolesne i męczące stadium agonalne, nim zwierze padnie.
I co tu jest bardziej humanitarne.

Śr mar 31, 2010 5:46 pm

HK widzę ze masz potężna wiedzę na temat broni palnej i prawa z nią związaną.

Mam takie pytanie : Czy można gdzieś kupić KBKS , lub jakąś mocniejsza wiatrówkę ( powyżej 17J). Znacie jakieś nie do końca legalne źródła ??

Śr mar 31, 2010 6:24 pm

uważaj bo mogą być krety jakieś

Śr mar 31, 2010 6:42 pm

Jeszcze nie kupiłem :( Ale pytam bo jestem ciekawy czy sa jakieś szanse coś takiego kupić

Śr mar 31, 2010 6:59 pm

odpowiedź jest oczywista... nie w Polsce :P

Śr mar 31, 2010 7:00 pm

Tahab13 napisał(a):
HK widzę ze masz potężna wiedzę na temat broni palnej i prawa z nią związaną.

Hm, są ludzie którym do piet nie dorastam, ja po prostu pasjonuje się militariami i strzelectwem i trochę tam liznąłem wiedzy. Po za tym strzelałem w klubie strzeleckim swego czasu i z KBKSu również. Obecnie mam tylko wiatrówkę limitową.

Tahab13 napisał(a):
Mam takie pytanie : Czy można gdzieś kupić KBKS , lub jakąś mocniejsza wiatrówkę ( powyżej 17J). Znacie jakieś nie do końca legalne źródła ??

Kupic oczywiście, że można w sklepach, wystarczy poszukać najbliższego sklepu z bronią powinni mieć również wiatrówki, a jeśli nie to sprowadzą.
Co do obejścia prawa, to choćbym wiedział to i tak nie napiszę, KBKS to broń palna a za to grozi 8 lat.
Z wiatrówką jest trochę inaczej, wystarczy ją zarejestrować, mniej skomplikowany proces i ma się praktycznie 100% pewność dostanie papierka, jednak równie kosztowne.
Są i na to sposoby by posiadać tzw. mocną wiatrówkę, najprościej wiatrówka sprężynowa, najtrudniej PCP. Jednak nie podam co i jak bo za to też można beknąć.
KBKS kosztuje coś koło 5k zł, używany pewnie taniej, wiatrówka FAC zależy od 1000 do nawet 10k zł.
Zrób sobie potatoguna, taniej, prościej i ma się satysfakcje ze zrobienia czegoś samemu.

Zgon napisał(a):
uważaj bo mogą być krety jakieś

Krety to też szkodniki, choć pod ochroną. ;)

aha, tak z wiatrówki FAC jak i KBKSu można strzelać tylko na strzelnicach.

Śr mar 31, 2010 9:12 pm

Oki dzięki , tak myślałem ze kto jak kto ale Ty będziesz wszystko wiedział ;)

Śr mar 31, 2010 9:20 pm

Taha, co do nielegalnego obrotu bronią nie mam zielonego pojęcia gdzie i co, bo mnie to zwyczajnie nie interesuje.
Ale skoro w wiadomościach podają, że ktoś strzelał, no to jakos tą broń musiał kupic, no chyba, że sam zrobił :o
Co do wiatrówek, wystarczy poszukać jakiegoś forum o wiatrówkach, ludzie tam piszą wszystko, tylko znaleźć i czytać.

Bo myślisz, że skąd bym czerpał wiedzę, rusznikarza żadnego nie znam, a sam nie eksperymentuje bo nie chcę by mi jakis samopał zamienił się w granat w rękach.

Śr mar 31, 2010 10:48 pm

z KBKSem jest mnustwo komplikacja , bo ta bron ma za mala energie tak jak napisał HK 1000J to minimum jakie musi byc by uznano bron ( a raczej kaliber ) za mysliwski,
Kalibry poszczegolnych karabinkow o kal 22 to :
.22 krotka 48 j
.22 dluga (zimmer) 43 J
.22lfB standart 135 J
.22 lfB HV 204 J
.22 lfB Stinger 277 J
ale jest werzja mysliwska tego kalibry 22. hornet spelnia te wymagania i to jest najmniejszy kaliber dopuszczalny w mysliwstwie

Śr mar 31, 2010 11:12 pm

KBKS ma zupełnie wystarczającą Ek - zależy jeszcze sporo od rodzaju użytej amunicji bo tu są różnice od mniej więcej 30-40 do ok 300 J - Z czego 300J to już dość dużo oczywiście taki pocisk jest bardzo podatny na wiatr . Co do pocisków myśliwskich tak de facto jest pocisk pt. 22.hornet i jest on znacznie mocniejszy od standardowego 22 LR - sęk w tym że do żadnej normalnej komory pod 22 on nie wejdzie - ludzie borują komory do wymiaru łuski (szczególnie praktyka popularna w USA) . Co do samych strzelań - w Groznym w latach 95-96 czyli mniej więcej I kampanii - postrachem ruskich żołdaków byli członkowie drużyny olimpijskiej - z karabinka wyczynowego (czyli czegoś pod kaliber 22LR tyle że z górnej pułki ) zdejmowali kierowców , obsługi kmów itp z odległości ok 400m (strzał w głowe) W "pojdynkach snajperskich " Czerwińskiego jest opis nastolatka który ze zwykłego rekreacyjnego kbksu wybił x ruskich z odległości od 200-300m (butelka jako tłumik naprawdę działa w tej opcji)
Potwierdzeniem tych słów niech będzie karabin SW-99 - czyli rosyjski wytłumiony karabin snajperski w kalibrze 22

Co do cen legalnego zakupu - używany karabin brno 2 np kosztuje od 150 do 200zl tyle że jest to konstrukcja z lat 70 ale do strzelania na 50-100m nic więcej nie potrzeba jak ktoś sobie zamarzy Weihraucha HW660 powiedzmy to już musi wydusić znacznie większy pieniądz... Najwięcej tylko na tą całą zabawe kosztują w Polsce papiery i to jest problem - ale - co tam z sharpsa daje się spokojnie strzelać na 500m , kammerlader wz 1849 pozwala strzelić do 1000m z przyzwoitym skupieniem i są to rzeczy całkowicie w Polsce legalne ...

Pt gru 17, 2010 11:22 pm

Witam G17 (czyżby miłośnik Glocka 17-tego? ;) ).
Widzisz, owszem bronią na nabój .22 LR, inaczej 5,6mm da się polować.
.22 hornet może osiągać nawet 1000J co wg przepisów jest to dolna granica wymagana do polowania dla pocisku, niestety w świetle dalszych przepisów nie wolno polować z broni sportowej a do takiej poniekąd jest amunicja .22 niezależnie od typu.
Bo nawet horneta nie wpakuje się do komory nabojowej dostosowanej po .222 REM, czy tam 5,56x45. Inna konstrukcja łuski.

Zanim padną zarzuty, nie neguję iż z .22 nawet standardowej LR można by polować np. na króliki/zające. Wszelkie małe gryzonie, ba w USA można z niej polować, w Anglii np na gryzonie polije się z wiatrówek FAC.
Ale niestety jest to kaliber typowy dla broni sportowej, który w Polsce jest zabroniony na polowaniach.

Co do "olimpijskich strzelców wyborowych" słyszałem, ale cóż są to karabinki wyczynowe, warte sporo kasy, a i konstrukcja jest wrażliwa. Ale owszem spokojnie można zabić człowieka jednak trzeba pamiętać iz 200-300m (czyli maksymalny zasięg dla dobrej amunicji .22, np. .22 Stinger). Dobrze ukryty snajper potrafi nieraz zatrzymać cała kolumnę wojska, a wiadomo iż nikt przy zasięgu 200m nie będzie stał jak kłoda.
Zakładając jednak iż zasięg skuteczny AK47 to ok 400-500m, wolałbym jednak tego kałacha.

Co do wytłumienia, to sam tłumik (zaskoczę pewnie sporo ludzi) nie wytłumi całkowicie wystrzału. Owszem, huk spowodowany wystrzałem tak, bo jego zadanie to ostudzenie i stopniowe zmniejszenie ciśnienia gazów wylotowych. Ale jeśli pocisk przekracza prędkość dźwięku, to i tak da się usłyszeć charakterystyczny huk powstały po przebiciu się pocisku przez barierę dźwięku.
Zatem o ile nie używamy amunicji poddźwiękowej jest to broń jednostrzałowa praktycznie.

O cenach się nie wypowiadam, nie wgryzałem się na tyle by tworzyć opinię, ale jak nie trudno się domyśleć, coś lepszego zazwyczaj kosztuje odpowiednio więcej.

Aby wyrobic sobie pozwolenie na broń kal. /22 czyli sportową, albo trzeba być sportowcem, albo instruktorem, ewentualnie posiadać strzelnicę i koncesję na to że można strzelać sportowo i... instruktora strzelectwa.
Prościej jest chyba wyrobić sobie pozwolenie na normalną broń palną (nie mam na myśli myśliwych) tyle, że krótką niż na sportową, aby dostać pozwolenie na długą broń palną, to trzeba masę zachodu.

A karmelek (kammerlader wz 1849) to jest broń czarnoprochowa. Swoją drogą ma fajną komorę nabojową, niby CP, ale ładuje się jakby do rurki-komory i zamyka, takie jakby połączenie/próba ładowania odtylcowego i to całkiem udana próba. :) Dziwne z lekka rozwiązanie, ale ułatwia ładowanie w pozycji klęczącej i leżącej.
I fakt, nie trzeba żadnych papierów i można strzelać na strzelnicach do woli.
Właściwie to każdy karabin wojskowy z tamtych lat spokojnie bił na 500 a i na 1000m.
Tylko gdzie w Polsce znajdzie się strzelnica z torem na 1000 metrów, po za wojskowymi.

So gru 18, 2010 2:30 am

Gun1917 - skrócony podpis staram się w necie mniej więcej wszędzie mieć podobny nick glocków jakoś nie lubię wole starę dobre browningi - ale stare a nie FN 57 :)

Hornet 22 w ogóle nie jest podobny w niczym do 222 rem ani do 5,45X45 - jest duuużo węższy po prostu minimalnie poszerzony ale wydłużony 22LR .
Cóż do zastosowań stricte snajperskich/wyborowych to średnia sprawa jest - ale na bezrybiu i rak ryba - poza tym - pociski 22LR są stosunkowo wolne - a więc daję się je naprawdę mega skutecznie wytłumić - choć wiadomo że zawsze jakiś tam dźwięk przy ruchu pocisku w powietrzu występuje ( nawet w ASG występuje przy ok 620 fps całkiem głośny) ale jednak po samym śladzie dźwiękowym pocisku strzelca jednak ciężko będzie namierzyć .Poza tym wracając na chwilkę do horneta i 222 rem nie wiem czy lufa dostosowana do tego drugiego była by w stanie ładnie prowadzić hornetowy pocisk ...

Nie chodziło mi o polowanie - w USA poluje się z różnych rzeczy ( stosunkowo nowy kaliber .177 karabinowy - bocznego zapłonu bodajże) i to raczej na duży dystans się strzela ... W każdym razie nie chodziło mi o polowanie tylko raczej pokazanie że małe kalibry też dużo mogą choć w USA 22 daje się na prezent nastolatką...

Co do kalacha i strzelań snajperskich po to wymyślono SWD żeby nie trzeba było się tak bardzo ukrywać - czego zresztą instrukcja dla SW wcale nie zaleca (zanadto) .Ale w tej dziedzinie kaliber 22 też ma swoje zalety - jak mówię SW99 - wytłumiać strzał da się znacznie ruscy się w tym lubują - zaczynając na WSK 94 na WWS kończąc :)

Kammerlader - uh to był pierwszy tego typu karabin w ogóle a jego celność wówczas była fenomenalna - oczywiście wcześniej pojawiały się podobne patenty chociażby karabin Halla z poczatku wieku XIX tyle że - posiadały one niedoskonałości - to właśnie Kammerlader jest właściwie koronnym osiągnieciem w długiej broni kapiszonowej albowiem łączy wszystkie najlepsze rozwiązania - oczywiście były wówczas karabiny może nawet lepsze (withworth) co prawda pojawił się w tym samym mniej wiecej czasie (1841-48) Dreyse ale tu byłby problem z amunicją - nawet jak nie to zalegalizować było by już naprawdę cieżko- niby przed datą a jednak myślę że byłby to problem ...Swoją drogą to właśnie karabin Dreysego stworzył potęge XIXw prus...no i tak można by dalej bajać dzień cały :)

So gru 18, 2010 4:05 pm

Dało by radę przerobić to na ostrą...? ;>

http://allegro.pl/gunfire-karabin-mause ... 43283.html

Wt mar 15, 2011 2:09 pm
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość WWW
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona